1.13 Aquatic Update

Helou 😉

Očekávaný a velmi dlouho odkládaný update Minecraftu je zde. To už všichni víte. Nebudu  tu rozebírat, co všechno se změnilo, co všechno opravilo a co všechno rozbilo. To vše si můžete najít na YouTube a nebo jinde na netu. Jde nám tady přeci o Raptus, že?

Server mám v plánu převést na verzi 1.13! Měl jsem to v plánu už od té doby, co jsem Raptus zakládal. Ano, chci mít vždy tu nejnovější verzi. 1.13 je ale něco jiného než updaty před ní. Mnohem složitější a mnohem náročnější. Nad serverem se vznáší každý den otázka kompletního resetu mapy – wipe. Ano, taková možnost tu je vždy. Musíte si uvědomit, co všechno se změnilo! Není to jen tak, jak někteří chytráci napíšou: „Tak se nahodí 1.13 a svět ať si poradí. ne?“. Ne! Server není čistá vanilla. Běží na Spigotu a ten se musí nejdřív na takovou velkou věc připravit. A pak se musí aktualizovat veškeré pluginu – a nebo alespoň vyzkoušet, jestli budou fungovat. Pak se musí svět nechat převést na 1.13 s tím, že může dojít k velkým škodám. Není to jednoduchý proces – ne, když musíte myslet na hráčská data, na jejich stavby a na vše ostatní.

Já osobně jsem pro celkový nový začátek. Znamená to kompletní wipe celého Raptusu. Začít s čistým štítem, s čistou mapou. Proč? Protože žádný tak velký update, který by měnil, jak krajinu, tak mechanizmy tu dlouho zase nebude a nedokážu si dost dobře představit, jak bude mapa vypadat pokud se nový update vygeneruje pouze tam, kde nejsou načtené regiony. Na takové mapě bych rozhodně hrát nechtěl – a ani nebudu! Další důvod je, že server si prošel obdobím, kdy na něm bylo hodně hráčů, pak zase méně, nebo vůbec. Zůstalo spoustu opuštěných staveb, spoustu poškozené krajiny, spoustu věcí, které už nikdo neví komu patří atd. Data jsou ztracena díky hledání adekvátního hostingu. Takže ano, já jsem pro nový začátek!

Ve skutečnosti jsou tu tři možnosti mezi kterými se musím rozhodnout:

  1. Celkový wipe bez zálohy! Kompletní výmaz jak světa, tak itemů, inventářů a hráčských dat! Znamená se i znovu zaregistrovat a začít od nuly. Tak jako tomu bylo při založení. Tuto verzi já preferuji a nejen díky tomu, že je technicky jednoduchá. Je i spravedlivá pro všechny!
  2. Wipe se zálohou staveb, respektive pozemků hráčů. Po resetu mapy budou pozemky znovu nakopírovány a hráč může pokračovat tam kde skončil. Nesmažou se mu ani hráčská data, obsah inventáře nebo beden. Tato verze je pro nás nejvíce náročná. Každý nahlášený pozemek musíme nejdřív zkontrolovat, pak zkopírovat, uložit a pak znovu na nové mapě „pastnout“. Je to zdlouhavý proces, který také není bez chyb – například entity se nezálohují, takže vesničani, zvířata a dokonce i třeba item frame(y) vám přeneseny nebudou. Stejně tak bych v takovém případě nepřenášel žádné XP farmy s vyjímkou, že budou součástí pozemku. Ten by ale také samozřejmě nebyl bez omezení! Jak vidíte, tak tato verze je nespravedlivá pro hráče, kteří chtějí začít znovu od nuly – a už teď vím, že jich je docela dost.
  3. Nebude žádný wipe. Mapa se nechá vygenerovat na 1.13 s tím, že dojde k chybám a nebo se vůbec nepodaří vygenerovat třeba nové biomy nebo struktury. Půlka mapy bude stará, druhá nová, poškodí se farmy založené na vodním mechanizmu atd. Tuto verzi já rozhodně nechci! Je nejvíce nelogická. Proč mít nový update, když mapa nebude celá v novém? To se může rovnou zůstat u 1.12.2 a to se vsadím, že nikdo z nás nechce.

Momentálně je třeba pouze čekat, jak to všechno dopadne. Kdy se aktualizují pluginy, kdy hosting dá do nabídky Spigot 1.13 a jak se svět podaří aktualizovat. Jak už jsem dříve psal. Moje práce na serveru je 24/7. V posledních dnech opět veškerý svůj volný čas trávím u toho, abych vše dal do kupy a bylo kde hrát. Takže pokud má někdo pocit, že proto nedělám vše, co je v mých silách, tak má pocit špatný.

Co k tomu říct na závěr? Prostě si užívejte léta! Je jedno jakým způsobem a sledujte občas web nebo Discord Raptusu a vše vám bude včas sděleno – hned jak sám budu vědět co a jak. Teď to nevím, a málokterý majitel serveru je na tom jinak. To mi věřte.

Velké změny nikdy nejsou bez obětí! A je jedno jestli je to v životě nebo jen ve virtuálním světě!

Díky za přečtení

digi